מה אתם מחפשים מה בצימר? איזור ישוב מחיר מקסימלי
בחר מה אתם מחפשיםselect
מה בצימר?select
בחר איזורselect
בחר עירselect
בחר מחיר מקסימליselect
מה אתם מחפשים?
הכלselect
איזור
הכלselect
מחיר מקסימלי
הכלselect
:
...Loading...

מסעדות בישראל - הצמרת

מסעדות בישראל
מסעדות בישראל

הפריחה הכלכלית של העשור האחרון הביאה לעלייה משמעותית ברמת החיים של הישראלים. עליה זו מתבטאת, בין היתר, בגידול בהוצאה החודשית של ישראלים על מסעדות. כן, אנחנו כישראלים, התחלנו לאכול יותר בחוץ, ואנחנו אוהבים את זה. הוכחה לכך היא הגידול העצום במספר המסעדות שנפתחו בארץ בעשור האחרון ולעת עתה, נראה כי מסעדות חדשות ממשיכות להיפתח בכל פינה. 

איך זה קרה?

ובכן, אם נבחן את עניין ההוצאה החודשית הממוצעת על מסעדות מן הכיוון ההפוך, נראה כי אחד מהסימנים הראשונים לתקופת מיתון היא קיטון משמעותי באחוז ההוצאה החודשית שמוקצית למסעדות ומנגד, גידול באחוז ההוצאה החודשית על רשתות קמעונאיות. לכן, אין זה מפתיע כי בתקופת פריחה כלכלית מתרחש דווקא ההיפך. ניתן לקבוע באופן חד משמעי, כי בעשור האחרון ענף המסעדנות בארץ בהחלט פרח, וממשיך לשגשג. 

אז מה בתפריט?

עד לפני מספר דורות, הישראלים היו ידועים בתור עם חובב הפלאפל, חומוס ושווארמה. לאחר מכן, הגיעה התקופה של "מסעדות מומלצות" המזון המהיר למיניהן, כדוגמת הבורגר-ראנץ', מקדונלדס, פיצריות וכו'. יחד עם זאת, השינוי המשמעותי הגיע בעשור האחרון בו ניתן לומר שהפכנו לאניני-טעם. 
מסעדות רבות נפתחו עם השנים ואלו מציעות מאכלים מכל מיני סגנונות - מסעדות צרפתיות, איטלקיות, אמריקאיות, סיניות, הודיות... והרשימה עוד ארוכה. סוג נוסף של מסעדות, שלמעשה היוו את הקפיצה האבולוציונית בסוגי המסעדות הקיימות בארץ הן מסעדות הפיוז'ן. מסעדת פיוז'ן היא מסעדה שלוקחת אלמנטים מסוגי מטבח שונים ויוצרת למעשה סגנון חדש. 

מילה על מחיר המנות

יקר, זה שם תואר מאוד סובייקטיבי. איך נדע לקבוע מה יקר, אם לא נקבע מה זה זול? ישנם כאלו שיאמרו כי מסעדות בארץ הן יקרות, בעוד אחרים יספרו לכם על שביעות רצונם ממחירי המסעדות בארץ. לדעתי, ישנן מסעדות מכל הסוגים – כאלו הנחשבות ליקרות וכאלו שמחיר המנות אותן הן מציעות, סבירות. כך או כך, את המציאות תמיד אפשר למצוא. כיום, אין כמעט מסעדה בארץ שאינה מציעה תפריט עסקי המוגש בשעות מסוימות. לתפריט העסקי יש מספר מטרות כשהעיקרית שבהן היא למשוך אורחים חדשים לטעום ולהתוודע למנות שאותה מסעדה מציעה במטרה שיחזרו אליה במועד מאוחר יותר. דבר נוסף אותו יש לזכור כשמדברים על מחירי המסעדות הוא כי במסעדה אתם לא משלמים רק על האוכל והשירות, אלא בעיקר על החוויה. האווירה השוררת במסעדה, הדקורציה, סגנון האוכל והשירות הם רק חלק מהמרכיבים של בילוי במסעדות, ועל בילוי... משלמים. 

מסעדות ישראל – לאן?

כשבאים לאפיין עם מסוים, אחד מהגורמים הנבדקים הוא המטבח העממי – מה אותו העם אוהב לאכול? במקרה של ישראל, קשה מאוד להגדיר – אנחנו אוהבים הכל. יחד עם זאת, שימו לב כי במהלך השנים האחרונות קמו יותר ויותר מסעדות שף – המציעות מנות המורכבות בראשם של בעלי המסעדה – השף. לרוב מדובר במטבח פיוז'ן אך לעניות דעתי, בעתיד הלא רחוק – זה יהיה המטבח הישראלי.